Jak vybrat píst, kříž a kolečka kancelářské židle

Jednací stoly EXNER nabízíme i v Olomouci, Přerově, Prostějově a Šumperku

Při výběru nové kancelářské židle si nejčastěji položíte otázku, zda má smysl investovat do kvalitní židle nebo se spokojit s nejlevnější variantou. Zde je důležité si uvědomit a rozhodnout se, pro jaký účel chcete židli používat, jak často ji budete používat a kolik hodin denně na ní strávíte.

Pro občasné používání na několik málo hodin týdně můžete volit i levnější a tím pádem i méně vybavené modely. Přesto, že různé kancelářské židle mohou na první pohled vypadat podobně, mohou se lišit i velmi zásadním způsobem. Důležité je totiž to, co není obvykle hned viditelné a patrné – použité materiály a jejich kvalita, konstrukční řešení mechaniky a dimenzování jednotlivých součástí, otěruvzdornost čalounění či funkčnost pístu a kříže s kolečky.

Na co si dát pozor a jak správně židli vybrat jsme popsali v článku Jak vybrat kancelářskou židli nebo křeslo. Jaký materiál pro výplně sedáku a opěradla je vhodnější najdete v článku Vybrat pro kancelářské židle PUR nebo HR studenou pěnu a jak na potahovou látku pak v blogu Jak vybrat potah na kancelářskou židli.

V předchozím článku Jak vybrat mechaniku židle jsme se věnovali „srdci židle“ a řekli si také něco o dynamickém sezení.
Neméně důležité jsou však i další komponenty. Dnes si blíže popíšeme kolečka, písty a kříže.

KŘÍŽ

Stabilní a pevná základna židle Vám zaručí jak pohodlné sezení, tak i bezpečný pohyb po kanceláři. Nejběžnější jsou dnes pětiramenné kříže. Ty jsou plně dostačující pro stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů. Kříže slouží jako základna pro uchycení koleček a pístu. Mohou se lišit tvarem, velikostí, designem, zpracováním, materiály, z kterých jsou vyrobené, apod.   Kříž je obdobně jako mechanika velmi namáhaný, proto je volba materiálu velice důležitá.

Kvalitní kříž může být vyrobený z kovu i z plastu. Jako velice dobrý kompromis mezi plastem a kovem se dnes na velkém procentu židlí využívají kříže vyrobené z velice odolného nylonu.

Základní materiálů křížů:

Standardní plastový kříž
Oblíbený především pro jeho cenovou dostupnost a spolehlivost. Jde o celoplastový vyztužený odlitek.

Nylonové kříže
Vyšší a vybavenější modely židlí jsou osazeny kvalitnějším nylonovým křížem. Tento kříž má větší odolnost než plastový, je pevnější a trvanlivější, nevykazuje křehkost a lámavost jako kříže plastové. Kolečka drží v samotném materiálu kříže a nedochází zde opotřebením kříže k vypadávání koleček.

Celokovové kříže
Velmi odolný a kvalitní typ křížů který se vyrábí v různých tvarech a povrchových úpravách.
Jsou vhodné pro vysoké zatížení. Uchycení koleček je v samotném materiálu kříže. Zde je nutno být na pozoru, zda se nejedná o kříž svařovaný. Ten se vyskytuje u základních modelů. Místo svaru je náchylné k lomu.

KOLEČKA

Kancelářské židle jsou vybaveny buď kolečky pro tvrdé podlahy, kolečky pro měkké podlahy, univerzálními kolečky nebo kluzáky. (zejména u pracovních židlí) U vyšších řad židlí jsou používána kolečka brzděná. Fungují na jednoduchém principu vyosení kolečka. Kolečka se volně otáčí jen při zatížení židle. Nedojde tak k tomu, že by Vám židle nechtěně odjela od pracovního stolu. Důležitý je také průměr koleček, čím je větší, tím snadněji se židle v prostoru pohybuje a neomezuje Vás v práci. Běžně jsou dostupná kolečka s průměry od 5 cm po 6,5 cm. Speciálními kolečky jsou kolečka celokovová nebo designová.

 

Kolečka pro tvrdé podlahy
Označují se jako „měkká“ kolečka. Obvod koleček je opatřen měkčenou gumou, která nezanechává na podlaze nežádoucí stopy. Tato kolečka jsou určena především pro dlažby, dřevěné nebo plovoucí podlahy či průmyslové podlahy, atd.
Kolečka pro měkké podlahy
Tato kolečka se označují jako „tvrdá“. Obvod koleček je plastový. Tato kolečka jsou určena pro koberce nebo měkčené PVC podlahy.
Univerzální kolečka
Poslední dobou někteří výrobci židlí dodávají i tzv. univerzální kolečka. Jde o polotvrdá kolečka, která lze bez větších problémů používat jak na kobercích tak i na tvrdých podlahách.
Kluzáky
Jako častý doplněk židlí jsou nabízeny kluzáky. Ty se umísťují na místo koleček u židlí určených pro technické provozy, dílny, ale i kanceláře v situacích, kde je vhodné nebo vzhledem k bezpečnosti práce nutné zachovat židli v jedné pevné pozici, např. při jemné mechanice, omezení elektrostatického náboje apod.

PÍST

K pohodlnému a zdravému sezení přispívá také píst židle. Má dvojí funkci. Ztlumí náraz při dosedu, a  umožňuje výškové nastavení židle a její otáčení kolem osy.  Píst dokáže i při prudším dosedu měkce a plynule „usadit“ bez bolestivého nárazu. Zde se nevyplatí příliš šetřit. Je nutné volit píst dle hmotnosti uživatele nebo i výšky uživatele. Při nevhodně zvoleném typu pístu (pokud lze vůbec píst vybírat samostatně) dochází např. vlivem nepřiměřeně velké zátěže, k jeho postupnému „propadávání“. Při chybně zvolené délce pístu je pak problémem nemožnost nastavení židle do správné nebo vhodné výšky a tím k chybnému a nezdravému sezení. Především jde o stlačování cév ze spodní strany stehen při příliš vysokém sezení (dlouhém pístu)
Písty se dělí i podle povrchového provedení na černé, chromové, nebo i bílé a podle konstrukce na běžné a speciálně konstrukčně upravené písty. Upravené písty např. nevykazují „zaolejování“ jejich povrchu. Není tak nutno používat dříve běžné a mnohdy nevzhledné kryty pístů.

Základní typy pístů:

Píst židlový
se používá u drtivé většiny kancelářských židlí, zdvih pístu se pohybuje cca okolo 11 cm.

Píst křeslový
je oproti pístu židlovému kratší a používá se především u kancelářských křesel.
Zdvih pístu se pohybuje cca okolo 8 cm.

Speciální písty
Oproti výše zmíněným pístům se používají i speciální písty, např. prodloužené. Použijí se tam, kde je zapotřebí pracovat u vysokých stolů, v montážních dílnách apod. Židle s vyšším pístem lze osadit opěrným nastavitelným kruhem na nohy.