Jak vybrat potah na kancelářskou židli.

Potahová látka Trevira

Kvalita, vlastnosti a parametry potahových látek jsou u kancelářských židlí velice důležité a jako spotřebitelé byste jim měli věnovat náležitou pozornost. Mezi hlavní parametry látek patří jejich materiál, hmotnost na m², odolnost proti žmolkování a otěruvzdornost.

Materiál látek udává, z čeho je potahová látka vyrobena, případně jaký je procentuální poměr jednotlivých druhů vláken. Dnes jsou na kancelářské židle nejčastěji používány materiály na bázi 100% polyesteru, u dražších typů s vetkanou vlnou v různých poměrech až po nejodolnější polyester s vetkanou vlnou, visilem a viskózou.

Podle hmotnosti látky lze rozpoznat hustotu jednotlivých vláken. Pohybuje se od hodnot 250g/m² až po 620g/m². Hmotnost potahu má zásadní vliv na otěruvzdornost uváděnou často jako MARTINDALE.[martindejl]

Odolnost proti žmolkování a otěruvzdornost

Otěruvzdornost potahové látky je stěžejní vlastnost důležitá zejména z funkčního hlediska a je základní vlastností, která rozhoduje o trvanlivosti výrobku. Odolnost v oděru se zjišťuje na speciálních strojích různých konstrukcí a různými oděracími materiály. Udává se v počtech cyklů Martindale, kdy tento parametr udává odolnost látky vůči otěru nebo opakujícímu se mechanickému zatížení. Název nebo chcete-li jednotka Martindale je odvozena od názvu nejrozšířenějšího přístroje pro testování. Používány jsou ale také přístroje typu Schopper, Wira, Taber apod.

Při testu se otáčí normovaný plstěný kotouč pod určitým tlakem na povrchu textilie tak dlouho, až se přetrhnou první dvě nitě zkoušené tkaniny nebo (u pletenin) se ve vzorku prodře díra. Přístroj registruje v okamžiku dosažení tohoto stavu počet cyklů (oděrů) kotouče. Tímto číselným výrazem se dá u dané textilie objektivně posoudit pevnost v oděru.

Může se jednat o hodnoty 10.000, 50.000, ale i o hodnoty přesahující 100.000 cyklů, přičemž hodnoty nad 40.000 cyklů jsou hodnoceny již jako velmi dobré. Zpravidla platí, že čím víc cyklů látka vydrží, tím je kvalitnější a stálejší. Proto pokud vybíráte látku, ujistěte se, zda má dostatečně vysokou hodnotu Martindale.

Martindale-test se dále používá pro posouzení žmolkovitosti textilií

Žmolky se vytvářejí v případě, že jsou vlákna vytažena z báze textilie a při používání se zaplétají, až vytvoří tvrdé jádro tzv. žmolek. Rychlost tohoto procesu závisí na vlastnostech vláken, nití a textilie jako celku. Provádí se na stejném přístroji jako zkoušky oděru, jen s tím rozdílem, že plstěný kotouč se nezatěžuje závažím. Hodnocení obvykle sestává z přirovnání s fotografovanými etalony a zařazení vzorku do jedné z 5 tříd.    U kancelářských židlí by se měla hodnota vzhledem k zátěži při používání pohybovat na hodnotách 4-5.

Při výběru potahové látky tedy nezapomeňte mimo oblíbené barvy i na vlastnosti a parametry. Jako nejdůležitější jsou hmotnost látky, odolnost ke žmolkování  a  počet cyklů Martidale. Každý dobrý prodejce by Vám měl být schopen doložit tyto parametry potahů.

Cena látky a její kvalita ovšem nejsou vždy na sobě závislé. I levnější látka může mít mnohonásobně větší počet Martidale a tím i trvanlivost a odolnost, než látka dražší.

Před nákupem židle nebo křesla kontaktujte prodejce se žádostí o předložení vzorkovníku látek. Mělo by se jednat o fyzické vzorky, nikoli tištěný katalog. Barevné odstíny v katalozích většinou neodpovídají skutečnému stavu. Předejdete tak zklamání při nevhodně zvolené barvě nebo struktury. Ideální je rovněž možnost prohlédnout velkoplošné vzorky potahů, kde si uděláte jasnější představu o tom, zda je Vám vybraná látka příjemná na omak, a jak bude vypadat ve větší ploše.

Po nákupu nezapomeňte potah dobře naimpregnovat a pravidelně ho udržujte. Jak na to jsme Vám ukázali v článku  Jak vyčistit čalouněný nábytek. Výběr potahu židle není jednoduchý, ale věřím, že s těmito informacemi to bude pro Vás o mnoho snažší.