Vybrat pro kancelářské židle PUR nebo HR studenou pěnu?

Studená HR pěna

Při nákupu kancelářské židle máte vždy nějakou představu: jak by měla vypadat, jaká by měla být její výbava, jaký potah je nejvhodnější atd. Jak na potahové látky jsme radili v Blogu Jak vybrat potahovou látku na kancelářskou židli. Co by židle měla mít a jaká výbava je vhodná a využitelná přímo pro Vás je velmi široké téma. Budeme se mu proto věnovat v některém z dalších článků. Dnes se tedy podíváme na to, co vlastně vidět není. Tedy na to, co je pod potahovou látkou a proč je to důležité.

Když si jdete kupovat matraci, zajímáte se o to, z čeho je vyrobena, který materiál je v tom či onom lepší nebo vhodnější přímo pro Vás. Ale ruku na srdce. Kolik z Vás se někdy zajímalo o to, co je pod potahem židle? A přitom mnoho z Vás na  kancelářské židli tráví 8-10 hodin denně, tedy zhruba tak stejný čas jako na té matraci. Vůbec nic si z toho ale nedělejte, nejste sami.

Pokud byste to na příště potřebovali a nemuseli nic složitě hledat na internetu, připravili jsme pro Vás tyto informace o jednotlivých materiálech, které jsou dnes pro výrobu výplní kancelářských židlí používány.

PUR pěna

PUR, tedy polyuretanová pěna, je pěnový polyuretan vyráběný pod značkou Molitan. Vyrábí se zpěněním speciální polyuretanové hmoty. Pokud tedy někdo říká, že používá pro sedáky židlí speciální PUR pěnu, vězte že jde o tradiční a všem dobře známý Molitan.

Molitanový sedák kancelářské židle

Molitanový sedák kancelářské židle

Proces výroby PUR pěn prošel v posledních letech celou řadou inovací, které zaručují kvalitnější, trvanlivější a zdravotně nezávadné výrobky z něho zhotovené než tomu bylo před několika lety. Je však nutno upozornit, že kvalita PUR pěn může být různá a některé typy se nehodí se do vlhčího prostředí. Všeobecně mají PUR pěny oproti jiným materiálům nižší vzdušnost. Nevýhodou kancelářských židlí vyrobených z molitanových výřezů tedy je , že více hřejí a hůře větrají. Pokud sedíte na židli celou pracovní dobu, tedy nejedná se pouze o občasné doplňkové sezení, molitanové výplně pro Vás příliš vhodné nejsou.

Nevýhodou je také nižší celková životnost, daná postupnou ztrátou pružnosti, postupné slehávání , tvrdnutí, rozpadání a degradace povrchu.

Shrneme-li to, jedná se o nejlevnější materiál používaný při výrobě čalounění židlí. Najdete ho proto ve většině případů u nejlevnějších modelů, a nebo u levných dovozových produktů. Výrobky s použitím molitanu jsou sice levnější, ale kvality a trvanlivosti jako výrobky s použitím HR pěny nedosahují.

Studená pěna / HR pěna

Pokud hledáte komfort a vysokou trvanlivost, zvolte raději židli kde je použita studená pěna. Název studená pěna je odvozen z technologie výroby za studena, nikoliv z toho, že by pěna byla nezvykle studená . Výroba studené pěny je poměrně nová záležitost, přesto, že se vyrábí v podstatě stejným způsobem jako polyuretanové pěny. Zde jsou ale použity jiné vstupní suroviny.

Sedák kancelářské židle z HR studené pěny

Sedák kancelářské židle z HR studené pěny

Studená pěna nebo také HR pěna (z anglického High Resilience – tedy vysoce odolná) je vysoce odolná kvalitní pěna s otevřenými póry. Má vynikající vlastnosti porovnatelné s charakteristikou latexu, HR pěna je však o něco tvrdší. Má velmi rychlou obnovu a odrazí se zpět do svého původního tvaru okamžitě po stlačení, a to i po několika letech používání.

Hlavní vlastnosti HR pěny:

  • Pevná
  • Prodyšná
  • Má dlouhou životnost
  • Lépe kopíruje křivky těla
  • Výborná elasticita a tvarová stálost
  • Výborné termoregulační schopnosti
  • Díky velkým pórům dobrý odvod vlhkosti
  • Snáze vyrovnává teplotní rozdíly
  • Tvoří anatomické zóny a podporuje ideální anatomickou polohu páteře.

 

I studené pěny se dělí do několika kategorií podle výsledné hustoty a tím tuhosti a odolnosti. Jiné tuhosti jsou použity na výrobu sedáků křesel a židlí, jiné na opěradla nebo na výrobu tvarových výlisků područek. Kvalitní HR pěna s vysokou objemovou hmotností se označuje jako HD.

Pokud tedy hledáte „zlatý střed“, je studená HR pěna díky své pevnosti a vlastnostem vhodnou volbou a základem velmi dlouhé životnosti každé kancelářské židle. U výrobků z těchto materiálů se tak setkáte i s delší záruční dobou, která je jen zřídka kratší než 5 let.

Latex

Latex se vyznačuje vysokou měkkostí, která dává výrobkům velmi příjemný pocit při sezení. Latex je velmi vzdušný, čímž snadno odvětrává vlhkost, stejně jako studená pěna.

Latexový sedák kancelářské židle

Latexový sedák kancelářské židle

Latexová pěna je průmyslově užitý latex  s obsahem přírodního kaučuku. Podle % obsahu přírodního kaučuku se pak dělí na běžnou latexovou pěnu nebo přírodní latexovou pěnu. Výrobky s použitím latexu jsou doporučovány odborníky pro své výborné ortopedické vlastnosti. U kancelářských židlí je používán u poměrně malého procenta produktů. Pokud je latex použit, kombinuje se se studenou pěnou a (nebo) pružinami. Je používán převážně u luxusních nebo speciálních zdravotních židlí.

Výběr materiálů pro výplně sedáků a opěradel židlí je tedy poměrně široký. Záleží na stylu a četnosti používání, nebo na Vašich finančních možnostech. Nezapomeňte ale, že i dražší židle s kvalitní výplní a dlouhou zárukou může být ve výsledku pro svoji vyšší životnost volbou nejlevnější.