Z čeho se vyrábí kancelářský nábytek? LTD, DTD, MDF.

Recepce EXNER nabízíme i v Olomouci, Přerově, Prostějově a Šumperku

Ať chceme nebo ne, naše představa o budoucím designu nábytku určí materiál, z něhož bude nábytek vyroben. Pokud uvažujete o selské kuchyni je na místě zvolit masiv. Naopak moderní kancelář vyžaduje moderní materiály, například lamino nebo MDF desku. Připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled materiálů, ze kterých se dnes nábytek do kanceláří nejčastěji vyrábí.

U moderního nábytku se používají především tyto materiály:

Dřevotřískové desky DTD
Laminované dřevotřískové desky LTD
Dřevovláknité desky MDF (Medium Density Fibreboards)
Voštinové desky

Ale co to znamená? Je to dřevěné, umělé, vydrží to? Přečtěte si, co znamenají záhadné zkratky, které výrobci používají a jaké jsou rozdíly mezi nimi.

DTD, LTD, MDF jsou deskové materiály, které se vzájemně liší uspořádáním a hrubostí dřevěné drti, typem pojiva a povrchovou úpravou. Základní surovinou pro dřevotřískovou desku DTD i dřevovláknitou desku MDF je dřevo. Pro dřevotřískovou desku DTD je to dřevo rozdrcené na třísku, pro dřevovláknitou desku MDF je to dřevo rozvolněné na vlákno. Tříska nebo vlákno je následně obalená lepidlem – deska pak vzniká stlačením této hmoty. Povrchovou úpravou laminováním desky DTD pak vzniká deska laminovaná označená LTD.

Desky z dřevotřísky DTD a LTD jsou určeny pro řezání, tedy k výrobě „hranatého nábytku“ a dřevovláknitá deska MDF je určena k frézování, tedy k výrobě profilovaných dvířek, lišt a různých prvků komplikovaného tvaru. Nyní si pojďme představit výrobky z těchto materiálů a postupy podrobněji.

Dýhovaný nábytek

Výhodou dýhovaného nábytku je hlavně jeho estetická hodnota. Dýha si s sebou nese texturu dřeviny, ze které byla získána. Nevýhodou oproti nábytku z lamina je vyšší cena a náročná údržba. Nábytek je také více náchylný na poškrábání. Protože se dýha lakuje, nelze používat čistící prostředky s obsahem rozpouštědel nebo prostředky s abrazivním účinkem. Základem dýhovaného nábytku je dřevotřísková deska DTD nebo MDF, na kterou se nalepí tenký dřevěný list – dýha. Dýha je tenká vrstva dřeva o tloušťkách 0,3 mm – 5 mm. Pro výrobu nábytku se zpravidla používá dýha tloušťky 0,6 mm. Dýhu je možné mořit v široké paletě odstínů. Povrch je potom zalakován polyuretanovým lakem. Stejně jako u lamina jsou hrany desek upravovány. Na hrany se však lepí dýha, tedy masivní dřevo, nikoli plastová ABS hrana.

Nábytek z lamina

Lamino dnes patří k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě kancelářského nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců. Lamino je otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Nábytek z něho vyrobený je levný, odolný vůči rozpouštědlům a poškrábání, tvarově i barevně stálý a snadno udržovatelný.

Jak jsme si již popsali výše, laminovaná deska LTD – neboli lamino – je dřevotřísková deska DTD povrchově upravená laminováním.

Jde o kompozitní materiál vyráběný slisováním rozdrceného materiálu z dřevěných částic (dřevěných třísek, hoblin, pilin apod.) spojených organickým pojivem – formaldehydovými pryskyřicemi – a pomocí tepla a tlaku. Takto vzniklá dřevotřísková deska (DTD) se dále upravuje. Nejčastěji se polepí laminovacím papírem a ten se zalije melaminovou pryskyřicí. Kromě dekoru tato vrstva ochraňuje samotnou desku, zejména proti vlhkosti a chemikáliím. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), hladké, matné, lesklé, perlička, a se strukturou dřeva takřka nerozeznatelné od originálu.

Tloušťky desek

LTD desky a následně výrobky z nich jsou v různých tloušťkách. Čím silnější deska je, tím jsou finální výrobky pevnější a stabilnější. Standardní kvalitu na korpusech skříní a stolových nohách zajistí 18 milimetrů silná deska, levnější je varianta 16 milimetrů, naopak na stolových pracovních deskách a prvcích s velkým rozponem je vhodnější volit tloušťku 25 mm. U levných výrobců používaná tloušťka 14 milimetrů je skutečně málo a je vhodná jen na dna šuplíků nebo záda nábytku.

Důležité je také olepení hran. Proto, aby nebyla vidět dřevotříska, ale hlavně, aby do desky nevnikla vlhkost. Ta by ji totiž zničila. Dříve existovaly jen melaminové olepovací pásky, které jsou velmi křehké a rohy a hrany se mnohdy poškodily už při převozu nábytku. Proto se od nich prakticky ustoupilo.

Pokud se chcete zaměřit spíše na kvalitu, hledejte na kancelářském nábytku plastové hrany označované zkratkou ABS. Jsou odolnější než papírové nažehlovací hrany. Nemusíte mít tedy obavy, že se odštípnou, když o ně třeba jen zavadíte. Na olepování korpusů skříněk se většinou používá tloušťka hrany 0,5 milimetru, přední hrany skříněk seriózní výrobci olepují ABS hranou o tloušťce 1,5 – 2 mm.

Čím silnější, tím lépe, nicméně je hrana potom také více vidět, což je někdy na závadu z hlediska designu. Ale pozor! Spousta firem vlastní levné olepovací stroje, které nezabezpečí kvalitní přilepení hrany! V tomto případě je pak mnohem lepší papírová-melaminová hrana- ručně přilepená! Pokud chcete kvalitní nábytek, chtějte vidět nábytek po 2-3 letech používání! Nekvalitně přilepené hrany poznáte už po přejetí dlaní – hrana při okrajích nedrží a odstává.

Nábytek z foliované MDF

Základem MDF dřevovláknité desky je dřevo rozvolněné na vlákno. Vyrábí se rozsekáním zbytků tvrdého a měkkého dřeva do dřevěných vláken, které se zkombinují s voskem a pryskyřicovým pojidlem. Deska pak vzniká stlačením této hmoty. Mají velmi jemnou, homogenní strukturu. (hustší, než dřevotříska DTD). Díky tomu mohou být i boky profilované. Dřevovláknitá deska má velmi kompaktní strukturu a díky tomu se dobře tvarově opracovává. Lze do ní frézovat různé profily, ale může být i hladká. Vzhledem k tomu, že MDF desky je možné profilovat, využívají se při výrobě nábytkových dvířek a ozdobných lišt. Nejvíce tak nacházejí uplatnění v kuchyních, zejména jde o čelní plochy – dvířka.

MDF desky lze velmi dobře potahovat foliemi, dýhami, lamináty nebo lakovat. Dýhované desky jsou používány u luxusnějšího a reprezentativního nábytku. Lakované povrchy jsou málo odolné mechanickému poškození a poškrábání. Proti dýhované nebo lakované MDF má fóliovaná MDF větší mechanickou odolnost nicméně i zde je na místě opatrnost při výběru čistících prostředků. Zejména rozpouštědla a prostředky s abrazivními účinky se nedoporučují. Folie jsou z PVC a jsou odolné proti vlhkosti a teplotě do 120 °C.

Nábytek z voštinových desek

Jedná se o lehký, levný, nicméně nejméně odolný materiál pro výrobu nábytku. Jedinou výhodou nábytku z tohoto materiálu je jeho nízká cena. Vyrábí se z něho nábytek pro občasné používání. Povrchová úprava je většinou lakovaný povrch. Pro kancelářský nábytek je tento materiál z důvodu velmi nízké odolnosti a životnosti poměrně nevhodný.

Jde o sendvičovou konstrukci a na výběr jsou většinou dva druhy vnitřní výplně:

Voština
Ztužená papírová voština je použita jako stabilizační výplň mezi oběma vnějšími vrstvami vytvořená ze speciálně tvrzeného papíru poskládaného do tvaru včelích pláství. Šestiboká struktura pláství zaručuje pevnost v tlaku při zachování nízké hmotnosti a tedy snadné manipulace.

 

DTD – dřevotřísková dutinka
jako výplň je použita děrovaná dřevotřísková deska. Materiál je odolnější, tužší, má vyšší odolnost vůči průhybu.

Lamino a zdraví

Při popisu materiálů a výroby dřevotřískových, dřevovláknitých a voštinových desek nesmíme zapomenout na lepidlo. Používá se lepidlo močovino-formaldehydového typu, což by mohlo vyvolávat obavy z uvolňování formaldehydových par – tyto obavy dnes již nejsou na místě. Za posledních dvacet let poklesla koncentrace HCHO v lepidlech více než deset krát. Každý významný výrobce dřevotřískových desek má zároveň vlastní systém kontroly jakosti a je schopen kvalitu desek doložit odbornými zkouškami a certifikáty. V dnešní době, je na trhu běžně dostupná deska se sníženou emisí par označovanou LE (Low – emission), tedy deska s emisí sníženou hluboko pod úroveň požadovanou normou.Všechny dnes prodávané desky jsou certifikované E1 – emisní třídou. Jsou tedy zcela zdravotně nezávadné.